Mezun Başarıları

 

ESOGÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Akar'a TÜBİTAK bilim teşvik ödülü

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Akar, TÜBİTAK tarafından "Teşvik Ödülü"ne layık bulundu.

Yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Akar, açıklanan 2013 Yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülleri kapsamında, kimya ve çevre alanında biyosorpsiyon ve adsorpsiyon konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları ile "Teşvik Ödülü"ne layık bulundu. TÜBİTAK Bilim Kurulu, 2013 yılı için TÜBİTAK Teşvik Ödülleri kapsamında; 2 Bilim Ödülü, 2 Özel Ödül, 11 Teşvik Ödülü ve 1 TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü verilmesini kararlaştırdı. Bilim Teşvik Ödülü, yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, 40 yaşını geçmemiş hayattaki bilim insanlarına veriliyorEsogü Tıp Fakültesi Öğretim Üyesinin Başarısı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Afsun Şahin, geçtiğimiz hafta Meksika’nın Guadalajara kentinde düzenlenen Dünya Göz Kongresi’nde (WOC), 230 kişi arasından yapılan seçimde en yüksek puanlardan birine ulaşarak, Uluslararası Göz Birliği (ICO) Fellowship Travel Grant ödülüne layık bulundu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Afsun Şahin, geçtiğimiz hafta Meksika'nın Guadalajara kentinde düzenlenen Dünya Göz Kongresi'nde (WOC), 230 kişi arasından yapılan seçimde en yüksek puanlardan birine ulaşarak, Uluslararası Göz Birliği (ICO) Fellowship Travel Grant ödülüne layık bulundu. 

Doç. Dr. Afsun Şahin'e ödülü ICO Fellowship Komitesi Başkanı Prof. Peter Gabel tarafından tüm ICO yöneticileri ve fellow'larının katıldığı özel bir törende sunuldu. Fellowship Travel Grant Ödülü ICO Vakfı veDavid Pyott Vakfı ile bir kısım ICO Mütevelli Heyeti ve Danışma Komitesi üyelerinin katkısı ile sağlanıyor. Ödül genç oftalmologların bilimsel aktiviteleri göz önüne alınarak, ülkelerinde oftalmoloji çalışmalarını en üst kalitede uygulamaları ve üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla oftalmolojiye katkıları nedeniyle veriliyor.Üniversitemiz Öğretim Üyesinin Başarısı

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. öğr. Üyesi Hilal Kaya Erdoğan, 24-26 Şubat 2017 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen IX. Dermatoloji ve Dermatopatoloji Sempozyumu’nda, Keriman Erkan Teşvik Ödülleri’nde ikincilik ödülüne layık görüldü.ESOGÜ'lü Gençlerin Büyük Başarısı

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü üyeleri, yurt dışından Türkiye'ye satışı gerçekleştirilmeyen tanker tarama robotunu sadece 600 liraya tasarladı. Ferromanyetik alanlara tırmanabilen robot, kaçak ve hasar kontrolü yapıyor.

Henüz 1.5 yıl önce kurulan ESOGÜ Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü (MPGK), çalışmalarını sürdürüyor. Ülke genelinde gerçekleştirilen yarışmalara hazırlanan kulüp üyeleri, son olarak paletlerinde bulunan mıknatıslarla ferromanyetik yüzeylere tırmanabilen ve yüzeyden aldığı verileri bilgisayara aktarabilen robot tasarladı. Yerli üretimde maliyeti en aza indirmeyi hedeflendiği robotta dik yüzeylere tırmanmak için mıknatıslı paletler, entegre edilmiş sensör ve kamera bulunuyor. Türkiye'ye sadece hizmet olarak çok yüksek rakamlara kiralanan robotu kendi imkanlarıyla 600 TL'ye üreten gençler, yeterli destek buldukları takdirde farklı amaçlarda da kullanılabilecek muadil robotlar geliştirmek istiyor. Eskişehir'de yerli robot geliştiriyorlar

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) öğretim üyeleri, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kredisiyle kurdukları "Robotes Robotik Çözümler" adlı firmada, "yerli robot" geliştiriyorlar.

ESOGÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve firma kurucu ortağı Prof. Dr. Osman Parlaktuna, üniversitenin Anadolu Teknoloji Araştırma (ATAP) çatısı altında, KOSGEB’in Ar-Ge desteği ile 2012 yılında faaliyetlerine başladıklarını bildirdi.

Android mekatronik robotlar üzerine Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yürüttüklerini anlatan Parlaktuna, şunları söyledi: 

"Aldığımız 320 bin liralık kuruluş ve AR-GE kredisi desteğiyle ilk olarak '5 eksenli çapak alma' robotunu geliştirdik. Bu robotla hedefimiz, döküm parçalarında oluşan çapakları otomatik olarak alacak bir sistem geliştirmektir. Bu amaçla robotun tasarımı ve yazılımı firmamız, mekanik parçaların üretimi Eskişehirli firmalar tarafından yapılarak robot prototip olarak hayata geçirildi. Çalışmalarımız devam etmekte olup başarılı olduğu takdirde Türkiye'de döküm yapan firmalara parçalar üzerindeki çapakları alan bir robot imali gerçekleştirilecektir." 

Geçen yıl eylül ayında projenin Ar-Ge kısmının tamamlandığını dile getiren Parlaktuna, "Kurulun projeyi kabul etmesinden sonra KOSGEB'in ikinci destek safhası olan ticarileşme desteğine başvurmak istiyoruz. Endüstriyel robotların yanı sıra çalışmakta olduğumuz diğer projelerimiz de devam ediyor. Örneğin animatronik insansı robotlar konusunda da çalışmalarımız var ve kısa sürede sonuçlandıracağız" diye konuştu. 

"İTHALAT AZALACAK"

Türkiye'de endüstriyel robotların yurtdışından ithal edildiğine dikkati çeken Parlaktuna, "Ülkemizde yapılan robotların kullanılmaya başlamasıyla hem ithalat azalacak hem de bilgi Türkiye'de olduğu için fabrikalar kişilere daha kolay ulaşılabilecek. Böylece ülkemizde bilgi birikimimiz artmış olacaktır. Ayrıca Türkiye'de bu türden bir teknolojinin, kişilerin kendilerinin geliştirdiği programın, tasarımın kullanılması buradaki iş gücünün daha nitelikli olmasını sağlayacaktır. Günümüz robotik, yapay zeka ve bilgi çağında Türkiye'de bu konuda, ileri adımlar atmış olacaktır. ESOGÜ'de yapılan çalışmalar bu konuda atılan önemli bir adımdır" ifadelerini kullandı.